Szukaj

Witamy!


Kilka słów

Od ponad trzydziestu lat z czułością wyciskamy to, co w żywicznym sercu pulsuje najintensywniej, i co nieprzerwanie pobudza ludzkie zmysły i emocje. „Złoto Bałtyku” ozdabiamy subtelnie, skromnie i z wyczuciem, by nie zniszczyć żadnego, nawet uśpionego w nim niuansu, a podkreślić jego nieprzeciętny urok. Tak wypielęgnowane dzieło oddajemy Państwu z czystym sumieniem. Zobowiązuje nas do tego wielowiekowa krakowska tradycja.

Cała biżuteria w sklepie internetowym aeste.pl wykonana jest z bursztynu naturalnego, nie poddawanym żadnym modyfikacjom ingerującym w naturalną, spójną i jednolitą strukturę kamienia. Jedyne dopuszczalne u nas obróbki to szlifowanie, barwienie (w przypadku ciemnego koloru "wiśniowego") oraz polerowanie. Wszystkie produkty aeste są hipoalergiczne i nie posiadają niklu.

Możemy dumnie stwierdzić, że polskie wzornictwo bursztynowe jest na najwyższym, światowym poziomie. Bursztynnicy i "poławiacze bursztynu" starannie selekcjonują i sprawdzają każdy kamień zanim zmienią jego kształt i określą wartość. Nasi pracownicy specjalizują się w wybieraniu tych charakterystycznych i najbardziej wartościowych. Pamiętając o unikalnym charakterze tego kamienia, nie sprzedajemy go na ogromną skalę. Dlatego masz pewność, że ta biżuteria jest jedyna w swoim rodzaju. Nasi dostawcy bursztynu są zaufani i sprawdzeni. Każdy z nich musi posiadać certyfikat jakości wydany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników lub Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu.Bursztyn

Bursztyn to żywica kopalna, która wciąż podlega procesowi fosylizacji, dlatego można powiedzieć, że jest on „kamieniem żywym”. Jest lekki, ma nieregularną strukturę, a jego gęstość jest porównywalna z gęstością wody morskiej, co sprawia, że się na niej unosi. Bursztyn bałtycki zawiera dużo kwasu bursztynowego, który jest znany z właściwości leczniczych, dlatego też niektórzy specjaliści uważają, że jest to najbardziej wartościowa odmiana bursztynu. Jego wiek szacuje się na 35 do 50 mln lat. Tylko tak wiekowej żywicy kopalnej używa się w jubilerstwie. Jej kolor zależy od wieku, rodzaju zanieczyszczeń i warunków w jakich „dojrzewa". Naturalnie bursztyn ma barwę jasno-żółtą, natomiast, jeśli zawiera dużą ilość mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, przybiera barwę mleczną. Bernstein

Gdy nie uznawano bursztynu jako wartościowy kruszec, część ludzi z terenów dzisiejszych Niemiec, traktowało go jako kadzidło. Palono nim w domostwach dla jego przyjemnego żywicznego zapachu. Możemy przypuszczać, że niegdyś stosunkowo popularne stosowanie bursztynu w tym celu bezpośrednio przyczyniło się do utrwalenia nazwy "bernstein", czyli płonący kamień.


Szlak bursztynowy

Za czasów Cesarstwa Rzymskiego bursztyn stał się pożądanym i drogocennym kruszcem. Dlatego mówi się, że w I wieku przed naszą erą rozpoczęto jego skupowanie z ziem nadbałtyckich, a konkretniej z terenów ludu Wenedów. Potocznie zwany szlak bursztynowy nie funkcjonował jako jeden konkretny trakt. Hasło to powinniśmy rozumieć jako kierunek wymiany handlowej. Przechodził on przez całą zachodnią i środkową Polskę, wszędzie tam, gdzie można było po drodze zarobić i bezpiecznie ruszyć dalej w drogę. Trakt przecinał Alpy i zmierzał ku Akwilei, Wenecji i Rzymowi. Podczas hipotetycznego wyznaczania owego szlaku pamiętajmy również by brać pod uwagę transport wodny. 


"...Bursztyn jest jak gęsty miód, który posłusznie układa się w kształty nadane przez ludzką rękę. Każda kropla bursztynu jest obietnicą słodyczy i cieszy kolorem oczy łakome piękna. Jego przejrzystość oraz zaskakujące formy wprawiają w niemy zachwyt i na długo pozostają w pamięci..." 


(M. Niedziółka)